به عقیده بنده در دوران غیـبـت، از بـزرگـتـریـن نع
گزیده ی سخنان 52 تن از مراجع عظام تقلید ، عالمان و عارفان بر جسته درباره شخصیت امام خامنه ای طی سه مجموعه تقدیم می گردد.
مجموعه دوم

حضرت آیت الله العظمی محمد تقی بهجت
● در سال 1368 برخی افراد به آقای بهجت گفتند: آقای خامنه ای برای رهبر شدن جوان است. ایشان در پاسخ این افراد فرمودند:
هـمــان یـکــ بــار کــه گـفـتـنـد عـلــی (ع) جــوان اسـت، بــرای هـفـت پـشـتـمــان کــافیست.
● در موردی دیگر هنگامی که فردی می خوات از مقام معظم رهبری گله کند، آیت الله بهجت با اعتراض فرمودند: آیا شما بهتر از ایشان سراغ دارید؟ من که بهتر از ایشان سراغ ندارم.
● سال 1378 که امام خامنه ای به قم تشریف آوردند جمعیت زیادی برای استقبال آمده بودند. آیت الله بهجت هم آمدند جزء جمعیت استقبال کنندگان. شخصی به ایشان گفت: حاج آقا شما با این سن و سال آمدید وسط این جمعیت؟ ایشان فرمودند:
” اگــر مــردم مــی دانستنـد استقبـال ایـن سیـد چقـدر ثـواب دارد، هیـچ کس در خـانه نمـی نشست.”
● فرزند آیت الله بهجت در رابطه با حساسیت معظم له نسبت به سلامت رهبری می گوید: این موضوع سبب شد تا معظم له برای سلامتی رهبر انقلاب چندین ختم ویژه صلوات و ذکر گرفتند و مداومت ان ختم ها که برای سلامتی رهبری انقلاب بوده است تا آخرین ساعت عمر حضرت آیت الله بهجت ادامه داشته است.
● آیت الله بهجت : خواب دیدم در مجلسی حضرت امام زمان (عج) با علماء برجسته حضور داشتند که شما رهبر انقلاب وارد شدید، حضرت برخاستند و شما را به کنار خود دعوت کرده، شما نشستید.

حضرت آیت الله العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی
● چهارشنبه شبها آقا جلسه ای دارند که ده تن از علما جمع می شوند. آقایان احمدی گیلانی، خزعلی، بهجتی، امامی کاشانی، مؤمن، شیخ محمد یزدی، سید جعفر کریمی، آقای شاهرودی و آملی لاریجانی حضور دارند. یک بار خیلی غوغا شد. بحث پیرامون یک مسئله فقهی پیچیده بود. بعد از اتمام جلسه آقای هاشمی شاهرودی به من گفت: امشب من « الـعـلـم نور یـقـذفـه الله فـی قـلـب مـن یـشـاء » را درک کردم. آقا مچ همه را پیچانده بود.
(نقل از حجت الاسلام راشد یزدی)
● از خداوند پاک و متعال می خواهم که بر عمر شریفشان افزوده و امت اسلام را از رهبری بالنده و مرجعیت شایسته ایشان تا ظهور بقیة الله اعظم امام زمان ما، که جانهایمان فدایش باد، بهره مند گرداند.

حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی
● الآن حمایت از مقام معظم رهبری، از زمان امام واجب تر است. چرا؟ باأخره همان طور که از امام، نه شخص امام ، مقام امام « بما انه مقام رهبری » واجب بود، الآن این معنا بیشتر احساس ضرورت و نیاز دارد. این مقام واجب الاطاعه است و باید محترم شناخته بشود.
ایـشــان ( آیـت الله خـامـنــه ای ) سـتـون خـیـمــه مـرجـعـیـت هـسـتـنـد و اگــر ایـشــان نـبـودنـد مــا هــم نـبـودیــم.
● ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند. بیست سال پیش ایشان از مدرسین مشهد بودند. وقتی ایشان را دیدم پرسیدم چه چیزی تدریس می کنید؟ فرمودند: مکاسب. مکاسب از مهمترین و مشکل ترین کتب علمی ماست. به نظر من ایشان یک فقیه و مجتهد است. کسی که در سالهای طولانی استادی همچون امام داشته است و خودش نیز دارای استعداد سرشار است، چنین فردی دارای مقامات بلندی از درک سیاسی است.
■ ایشان مصداق بسیار روشن و بسیار خوب برای این منصب هستند و برای احراز این منصب کسی بهتر از حضرت آیت الله خامنه ای نداریم.

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی
■ من به آیت الله خامنه ای ارادت کامل دارم. کارهای آقای خامنه ای بر اساس موازین است.
هنگامی که آیت الله آملی لاریجانی برای مشورت به خدمت آیت الله وحید خراسانی رسیده بودند تا نظرات ایشان را در خصوص پست ریاست قوه قضاییه جویا شوند، ایشان فرمودند به هر طریق که می توانید این سید را کمک دهید. ایشان تنها است. اگر شما او را کمک نکنید پس چه کسی به ایشان یاری رساند.
معظم له در سال 89 در دیدار جمعی از علما فرمودند:
مـن ایـشـان را از قـدیــم مـی شـنـاسـم و در سـلـیــم الـنـفـس بـودن ایـشـان تـردیــدی نـدارم.

حضرت آیت الله ابراهیم امینی
● حضرت آیت الله خامنه ای (دامت برکاته) در فقاهت و اجتهاد به مرتبه ای است که برای تصدی مقام ولایت و رهبری صلاحیت کامل دارد.

حضرت آیت الله میرزا هاشم آملی
● انتخاب شایسته ی جنابعالی از سوی مجلس خبرگان موجب امید و آرامش شد، زیرا شما شخصیتی متفکر و اسلام شناس و دارای بینش عمیق هستید.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی
● بنده در تمام ملاقات ها با مسئولان و ائمه جمعه سفارش می کنم که تقویت آقای خامنه ای تقویت نظام و انقلاب است، خدا را شکر کنید که ایشان در تمام مسائل م تمام خطرات پیشقدم بوده اند و واقعا ناخدای خوبی است در این دریای طوفان زده.
شما خیال نکنید اگر ما اعتراض داریم، مخالف روند نظام وانقلاب هستیم. نه بلکه از روی دلسوزی برای نظام و تقویت رهبری حرف می زنیم و در تمام مراحل، پشتیبان هستیم.
ما چه حکومتی را بپذیریم که در رأس آن مثل آقای خامنه ای پیدا کنیم؟ کی بهتر از ایشان که با تمام وجود مقابل دنیای زورگو و بی منطق ایستاده است و دنیا هم از ایشان حساب می برد؟ ایشان نعمت بزرگ خداست؛ اگر قدر ایشان را ندانیم چوب می خوریم.

حضرت آیت الله علامه محمد تقی مصباح یزدی
● به عقیده بنده در دوران غیـبـت، از بـزرگـتـریـن نعمـت هـای خـداونـد، نعمت ولایت مقـام معظـم رهبـری است و بر ما لازم است تا این نعمت الهی را با حمایت از ایشان به هر شکلی که می توانیم انجام دههیم.
این نعمت آنقدر بزرگ است که شک دارم هیچ منصفی بتواند در عظمت آن تردید کند به ویژه پس از تدبیرها و بزرگواری های ایشان در حوادث اخیر.
اگر امثال بنده شبانه روز تسبیح به دست بگیریم و فقط خدا را شکر کنیم که خدا چنین رهبری به ما داده، والله معتقدم که از عهده شکر این نعمت بر نمی آییم. رهبر عزیز ما تالی تلو معصوم است.
● کسانی که از نزدیک با رهبری آشنایی دارند و می توانند ایشان را با اقرانشان مقایسه کنند، متوجه می شوند که تفاوت از زمین تا آسمان است؛ مـیــان مــاهِ مـن تـا مــاهِ گـردون ، تـفــاوت از زمـیــن تـا آسمــان است. امثال بنده همین اندازه می فهمیم که ایشان خیلی بهتر از دیگران است؛ اما چقدر بهتر است، نمی توانیم درست ارزیابی کنیم.
● اگر همه نعمت های مادی را در یک کفه بگذاریم و این نعمت را در کفه دیگر ، ارزش و نفع وجود شخص ایشان به عنوان یک نعمت برای فرد فرد ما، نه برای کل جامعه، از مجموع نعمت های مادی که خدا به هر فردی می دهد، بیش تر است. البته نعمت معرفت خدا و ولایت اهل بیت – علیهم السلام – جای خود را دارد.بنابراین اگر ما بخواهیم با اعداد و ارقام ارزش نعمت وجود ایشان را برای هر فردی تعیین کنیم، این کار نشدنی است.
● کسانی که در عالم فقاهت همگی به انصاف و تقوا معروف هستند، شهادت می دهند که ما رهبر معظم انقلاب را در فقاهت نه تنها کم تر از اقرانشان نیم دانیم، بلک در مواردی برای ما ثابت شده که ایشان افضل هستند.

حضرت آیت الله علم الهدی
● امام زمان (عج) راه ارتباط را فقط از یک راه مشخص داشته اند و غیر از این راه، تمامی مسیرها باطل است. امام زمان (عج) تنها راه ارتباط را مجتهد جامع الشرایط و ولی فقیه تأکید داشتند. برخی ها فکر می کنند که می توانند دین و فرقه ای بسازند و مردم را به وسیله آن منحرف کنند در حالی که امامت امام زمان (عج) از راه مجتهد جامع الشرایط است. کسی که در برابر ولی فقیه بایستد و از فرمان ایشان اطاعت نکند، طاغوت پرست است.
معظم له با اخلاص، اخلاق و تقوا به رهبری جامعه می پردازد و با قاطعیت مطلق، برای احیای ارزش ها و مکتب با هر مسئله و چالشی مقابله و برخورد می کند.

حضرت آیت الله احمد میانجی
● حجت الاسلام صدیقی می گوید: آیت الله احمدی میانجی از عرفای زمان و از شاگردان آیت الله بهجت (ره) بودند. ایشان به محضر امام زمان (عج) شرفیاب شده بودند، در یکی از تشرفات گفتند که از امام زمان در خصوص رهبری آقا سید علی سوال کردم: آقا! نظرتان در مورد ایشان چیست؟
امــام زمــان (عـج) فــرمــودنــد: ایـشــان از مــا هـسـتـنـد.

حضرت آیت الله فاطمی نیا
● بنده روی منبر امام حسین (ع) ، در خانه خدا، آن هم در مجلس حضرت زهرا (س) اگر چیزی را یقین نکنم نمی گویم. بدانید و آگاه باشید: هر کس کوچکترین حرف در تضعیف مقام رهبری بزند، هرکس اندیشه ای داشته باشد که ضد مقام رهبری باشد، خدا او را نخواد بخشید! این را یقین داشته باشید! قدردان رهبر باشید! اگر افکار پاشیده ای، پوسیده ای به شما عرضه کردند، قبول نکنید! این مرد بزرگ عزّ اسلام است و هر کس با این مرد بزرگ ، با مقام معظم رهبری مخالفت کند، خدا از او نمی گذرد!

حضرت آیت الله العظمی مهدوی کنی
● نعمت وجود مقام معظم رهبری را باید قدر دانست و کسانی که قدر رهبری را نمی دانند، ناسپاس هستند. هر کس اگر به فکر مردم و کشور است باید قدر رهبری را بداند.
لگر می خواهیم انقلاب حفظ شود، باید جانشین امام خمینی (ره) که مقام معظم رهبری هستند را حفظ کرد.

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری
● انتخاب آیت الله العظمی خامنه ای به عنوان رهبر جامعه اسلامی بعد از امام یکی از الطاف خاصه و بزرگ خداوندی بوده که شامل حال ملت شد.
هر روز که از انقلاب و رهبری ایشان می گذرد ، شاهد درخشش بیشتری هستیم و احساس می کنیم انصافاً این آیه شریفه قر/ان کریم که « الله یـعـلـم حـیـث یـجـعـل رسـالـته » عملی شده است و رهبری حقیقتاً جایگاه واقعی خود را یافته است.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی
● ما باید دقت کنیم که هر کسی نمی تواند امام را انتخاب کند و همه ائمه ما از جانب الهی منصوب شده اند و ما افتخار می کنیم که از این بزرگواران تبعیت می کنیم ولی باید این را هم بدانیم که رهبری بزرگوار و مراجع گرانقدر تقلید، همگی جانشینان آنها هستند، پس پیروی از آنها هم بر همگی ما واجب است.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایان از نظر تدبیر، سیاست و علم بهترین رهبر مردم دنیا هستند.
همه باید به گونه ای رفتار کنیم که مورد قبول رهبر انقلاب و مراجع عظام تقلید باشد.

حضرت آیت الله العظمی محمدرضا گلپایگانی
● آیت الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی، برای رهبر معظم انقلاب عبای ظریفی هدیه فرستادند و فرمودند: اگر دیدم از نظر من کاری خلاف اسلام است، تذکر می دهم، اگر تغییر کرد بسیار خوب، اگر تغییر نکرد من دیگر صحبت نمی کن و تضعیف شما را حرام می دانم.
عـمـده عـظـمـت شمــاست . شمــا رهـبــر مسـلمـیـن هستـیـد و نمـی خـواهـم صـحـبـتـی کـنـم کـه شمــا را تضـعـیـف کــرده بـاشـم.
● از خداوند متعال مسألت دارم که تأییدات خود را بر شما (مقام معظم رهبری) در منصب حساس رهبری جمهوری اسلامی ایران مستدام بدارد.
● ایشان در مورد نظر حضرت امام که فرموده بودند: « آقای خامنه ای بهترین فرد برای رهبری نظام هستند » ، می فرمایند: نظر من هم همین است.

حضرت آیت الله صالحی مازندرانی
● حضرت آیت الله خامنه ای بهترین، پاکیزه ترین و گواراترین ثمره ای است که شجره طیبه مجلس خبرگان به امت اسلامی تقدیم کرده است. کسی انتخاب شد که مرد دیانت و سیاست و مرد جهاد و اجنهاد است و از شجره طیبه رسالت و ولایت می باشد.

حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی
● اینجانب رهبری شما برای نظام جمهوری اسلامی را تأیید می کنم.

منبع: مجموعه فلش کارت های نکته ها و گفته ها / دفتر اول / کــاری از گروه فرهنگــی مذهبــی فاطمیــون