بر اساس روایت امام صادق (ع) ، اگر فردی عامدانه از
گزیده ی سخنان 52 تن از مراجع عظام تقلید ، عالمان و عارفان بر جسته درباره شخصیت امام خامنه ای طی سه مجموعه تقدیم می گردد.
مجموعه سوم

حضرت آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی
● در طی این چهل سالی که از نزدیک انسان با انقلاب همراه است، اگر کسی از طرف امام (رضوان الله تعالی علیه) این حرف را بگوید، گزاف نگفته است. یعنی امام می فرماید: أنا مدینة السیاسة و علی بابها. أنا مدینة الثورة و علی بابها. فرمود: من شهر انقلابم و این علی بزرگوار درب این انقلاب. در طی چهل سال خوب نشان داد. باید دعا کرد. آن دعاهای بعد از نماز را از جان برآورد که خدا ان شاءالله ایشان را تا ظهور مبارک حضرت حفظ بکند که این اصل بماند. این علی بزرگوار هم باب مدینه ی امام است و هم بواب. کار باب و بواب این است که دوستان را راهنمایی می کند. این نسل نو، این جوانها که امام را ندیده اند، وقتی سیره مقام معظم رهبری را می بینند، از این راه وارد خط امام می شوند.
● انسان در حد یک شبنم نسبت به اقیانوس می تواند بگوید: الله اعـلـم حـیـث یـجـعـل رسـالـتـه. همانطوری که ذات اقدس اله رسالت خود را و ولایت خود را و امامت خود را به انبیاء و اولیاء معصوم داده است، جانشینی آنها را هم به افرادی که لایق و صالح کوی آنها باشند، می دهد و این انتخابی که مجلس خبرگان رهبری کردند و مقام معظم رهبری را به عنوان رهبر جامعه معرفی کردند، انسان می تواند بگوید: الله اعـلـم حـیـث یـجـعـل رسـالـتـه. خدا در دلهای اینها خوب به پا کرد که بتوانند آن شخصی را که شایسته و لایق باشد انتخاب کنند.

عارف زاهد مرحوم حاج اسماعل دولابی
● امام خمینی (ره) مظهر مهابت بود و رهبری (آیت الله خامنه ای) مظهر محبت. خداوند متعال به امام نعمت ها را یکجا داد و امام هم این نعمت ها را برای استقرار نظام جمهوری اسلامی مصرف کردند. ولی نعمت ها به حضرت آقا را خدا تدریجی به ایشان می دهد و در هر مرحله ای متناسب با شرایط، خدا نعمت هایی را به ایشان می دهد یعنی شرایط آن نعمت ها را خود آقا فراهم می کنند.

حضرت آیت الله العظمی حسن زاده آملی
● علامه عظیم الشأن آیت الله حسن زاده آملی، جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می کنند. حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می فرمایند : این کار را نکنید. علامه حسن زاده می فرمایند:
اگــر یـکـــ مکـــروه از شمــا ســراغ داشـتـم، ایـن کــار را نمـی کــردم.
● الآن این انسجام ما ، تکلیف شرعی ماست. مبادا عزیزان! آقایان مبادا! اول انقلاب یادتان هست چند فرقه برخاستند که می خواستند کشور را تجزیه کنند ؟ حواستان جمع باشد، مبادا این وحدت ما را! مبادا این جمعیت ما را! مبادا این کشور علوی را! مبادا این نعمت ولایت فقیه را! از دست شما بگیرند.
● گــوشـتــان بــه دهــان رهـبــر بـاشــد. چــون ایـشــان گــوشـشـان بــه دهــان حـجـت بـن الـحـسـن (عـج) است.
● رهبر عظیم الشأن را دوست بدارید، عالمی، رهبری، موحدی،سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه، کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظمی را که خدا به شما عطا فرموده ، قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی
● ما امروز موظف هستیم پشت سر حضرت آیت الله خامنه ای حرکت کنیم. هرچه ایشان گفت گوش کنیم، اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند، بدانید که نقص از ماست! اگر امروز اختلاف موجب شود که اقتدار ولی فقیه صدمه بخورد، گناه بزرگی مرتکب خواهیم شد. تمام زحمات ملت عزیز ، شهدا و امام از بین می رود. ما باید سعی کنیم اتحادمان را حفظ کنیم و پشت سر ولی فقیه حرکت کنیم.
● … قاطع تر پشت سر رهبری باشیم و نگذاریم رهبرمان احساس تنهایی کنند. همانطور که نگذاشتید امام احساس تنهایی کند. اطـاعـت از آیـت الله خـامـنـه ای، اطـاعـت از امـام است. هـر کـس منـکـر ایـن معنـا شـود، مـطمـئـن بـاشیـد در خـط امـام نیست و هـر کـس بگـویـد کـه اطـاعـت از امـام غیـر از اطـاعـت از آیـت الله خـامـنـه ای است، در خـط آمـریـکـاست. من بعد از رحلت اماام ، با خدا و امام عهد کرده ام که کوچکترین قدمی را علیه رهبری و بر خلاف رهبری و حتی بر خلاف میل رهبری بر ندارم و اگر شما مردم هم، چنین پیمانی را تجدید کنید، مطمئن باشید که ما در تمام زمینه ها بر آمریکا پیروز می شویم.
● برخی افراد دور من را گرفته اند که بنده را در مقابل حضرت آیت الله خامنه ای قرار دهند که من متوجه شدم و توی دهنشان زدم… باید به این احمق هایی که می گویند آقای خامنه ای نباید رهبر شود، گفت پس چه کسی؟ اگر نظر آنها بر روی فلانی است، او که حتی توانایی اداره ی خانواده ی خود را ندارد چه رسد به یک مملکت.
● امروز من و شما باید در همان خط حرکت کنیم. خالصاً و مخلصاً برای خدا و اسلام و نظام اسلامی مان از رهبر بزرگوارمان حضرت آیت الله خامنه ای حمایت کنیم و در راه او که راه امام عزیزمان است گام برداریم. امروز باید در کنار نظاممان پشت سر رهبری قرار بگیریم. رهبر ما شاگرد امام است. رهبر ما از چهره های شناخته شده ی انقلاب است. از افرادی است که در طول انقلاب خدمات زیادی کرده و در جبهه ها مستقیماً جنگیده است. بــایــد افـتـخــار کـنـیــم کــه چـنـیــن رهـبــرب داریــم و همـگــی پشـت سـر او حـرکــت کــنـیــم و …

حضرت آیت الله محمد مؤمن
● هنگام نظرخواهی در مجلس خبرگان پیرامون رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، اجتهاد ایشان به وسیله ی بینه ی شرعیّه برای من ثابت شد. اما بعد ها در جلسات بحث فقهی ایشان که شرکت کردم و شخصاً به اجتهاد ایشان پی بردم و اکنون شهادت می دهم که ایشان یک مجتهد عادل و جامع الشرایط است.

حضرت آیت الله محمد ناصری
● وظیفه روحانیت است که همانطوری که تبلیغ از اسلام و قرآن و ولایت می کنند، تبلیغ از مقام رهبری هم بکنند. ایشان مؤیّدمن عندالله است خدا می داند – بنده معتقدم. این همه گرفتاریها، این همه ناراحتی ها تمامشان در قلب ایشان وارد است. قلب ایشان را امام زمان نگهداری کرده است. ایشان تمام امیدشان به امام زمان است.

حضرت آیت الله علامه شهید مرتضی مطهری
● گزارش ساواک: مرتضی مطهری ضمن اظهار تأسف از بازداشت سید علی خامنه ای اظهار داشته که ما کم تر نمونه ارزنده چون ( آیت الله ) خامنه ای داریم.
● من از اخلاص آقای خامنه ای تعجب می کنم. ایشان هیچ به دنبال خودنمایی نیست که بخواهد خودش را مطرح کند و خودش را نشان بدهد.

حضرت آیت الله مجتهد شبستری
● شیوه زندگی رهبر معظم انقلاب همانند زندگی امام راحل بسیار ساده و طللبگی است و کمال صرفه جویی را دارند.
تبعیت از ولایت امر واجب است و بنا به احادیث و روایات معتبر؛ اعمال دینی بدون ولایت مداری مقبول درگاه احدیت نخواهد بود.
ولی فقیه نایب امام زمان (عج) است و اگر کسی به امام زمان اعتقاد دارد باید به نایب ولیغصر (عج) نیز معتقد باشد.
جایگاه ولایت فقیه به قدری ارزشمند و سازنده است که موجب تحولات شگرف می شود، چنانکه نهضت بیداری مردم منطقه را باید حاصل روشنگری های امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب دانست.
آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که دفـاع از ولایـت فـقـیـه رضـایـت الـهـی را بـه دنـبـال دارد و امـروز حـمـایت از مـقـام مـعـظـم رهـبـری، حـمـایـت از امـام زمـان (عـج) اسـت.

حضرت آیت الله ابوالقاسم خزعلی
● حضرت آیت الله خامنه ای با صلاحیت و قاطعیت و توکل به خداوند توانسته اند همان روش مدیریتی حضرت امام در سمت رهبری انقلاب اسلامی را ادامه دهند و مدیریت هوشمندانه ایشان، نعمت بزرگی بود که خداوند به پاس اخلاص حضرت امام خمینی به جمهوری اسلامی هدیه کردند.
مقام معظم رهبری انسانی وارسته، هوشیار، خدا ترس و اهل مراقبت و دارای صفای باطن و اخلاص است.
اگر دنبال شخصی دلسوز برای انقلاب اسلامی هستید، کسی دلسوزتر از آقای خامنه ای پیدا نمی کنید و حتی نیز امام راحل تأکید کردند: تـا آقـای خـامـنـه ای هـسـت دلـواپـسـی نـداشـتـه بـاشـیـد.

حضرت آیت الله العظمی ملکوتی
● من از زمانی که حضرت آیت الله خامنه ای رییس جمهور بودند، ایشان را درک کردم و متوجه شدم که به تمام معنا لیاقت کامل را برای اداره و مدیریت نظام اسلامی و جمهوری اسلامی ایران داشتند… بعد از ارتحال امام راحل، حضرت آیت الله خامنه ای به بهترین شکل ممکن انقلاب اسلامی را اداره کرده اند و این نعمت بسیار بزرگی است که هکه باید قدردان آن باشیم.
● علمای قم ، مراجع تقلید و آقایان و فضلا بهتر از دیگران به لیاقت و شایستگی و اهلیت مقام معظم رهبری آگاه هستند و ایشان به نحو احسن این نظام را حفظ کرده اند.
● بر همه اعم از مراجع و غیر مراجع واجب است که اسلام را حفظ کنند و در حال حاضر حفظ دین اسلام با حفظ کردن حضرت آیت الله خامنه ای میسر است.

شهید مظلوم آیت الله بهشتی
● بنا بر اسناد ساواک، شهید مظلوم بهشتی در سالهای پیش از انقلاب ضمن تمجید از شخصیت حضرت آیت الله خامنه ای پیش بینی کرده بود که در آینده ایشان یکی از علمای موجه ملی و با نفوذ کشور خواهند شد.
همچنین در این اسناد آمده است که آیت الله سید محمد بهشتی در مشهد با حضرت آیت الله خامنه ای رابطه بسیار نزدیک داشت و از افکار او بسیار تمجید و تحسین می کرد.
● آیت الله دکتر شهید بهشتی، چند ساعت قبل از شهادت شان با اشاره به پیامی که حضرت امام به آیت الله خامنه ای فرستاده بودند، فرمودند، خوشا به حال آقای خامنه ای که ولی امر مسلمین چنین پیامی را برای ایشان فرستاده است و این پیام نه برای دنیای ایشان، بلکه برای آخرت او هم بسیار ارزشمند است و من آرزو دارم با چنین پیامی از ولی امر مسلمین از دنیا بروم.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی
● خدا را شاکریم که در زمان آیت الله العظمی خامنه ای قرار داریم.آیت الله العظمی خامنه ای نعمت بزرگ ماست که باید قدر آن را دانست. شکر این نعمت هم همین پشتیبانی از نظام و عمل به دستورات ایشان است. آیت الله خامنه ای حسین زمان است و دشمن نخواهد توانست یک ولی فقیه مدیر، مدبر، شجاع، فصیح و زمان شناس را تحت تأثیر قرار دهد . آن قدر ویژگی و شایستگی از جمله شجاعت ، تدبیر، فرهنگ، فقه، زمان شناسی و معلومات در وجود آیت الله خامنه ای هست که بعد از امام راحل هیچ کس نمی توانست این خلأ را پر کند.. خامنه ای کوثر است، دشمن او ابتر است.

حضرت آیت الله امامی کاشانی
● آیت الله خامنه ای به تمام رموز سیاست و حکومت آگاه بوده و شخصی با ورع ، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و دارای بنیه ی فقهی هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
● تبعیت از حکم ولی فقیه « حضرت آیت الله العظمی خامنه ای » بر مراجع تقلید هم واجب است.
اگر مقام معظم رهبری حرمت نداشته باشند، امروز هیچ کدام از ما ایرانی ها حرمت نخواهیم داشت.
ما معتقدیم اداره شئون جامعه اسلامی باید از سوی خداوند که خالق همه انسانها است اجازه داده شود. و نیز معتقدیم که ولی فقیه نماینده امام عصر علیه السلام در زمان غیبت است.
الحمدلله رهبر حکومت اسلامی رهبری است بسیار آگاه و جنبه مذهبی و روحانی، بر جنبه سیاسی ایشان غلبه دارد.

حضرت آیت الله عبدالنبی نمازی
● پس از رحلت امام خمینی (ره) چند گزینه برای احراز رهبری نظام اسلامی توسط خبرگان بررسی شد که در این میان فقیه عادلی که آشناترین شخص به ساختار سیاسی حکومت، نیروهای مسلح و توانمند ترین فرد در دیپلماسی بین المللی، رهبر معظم انقلاب تشخیص داده شد که با تأییدات امام خمینی (ره) نیز همراه بود.
● بر اساس روایت امام صادق (ع) ، اگر فردی عامدانه از حکم ولایت فقیه سر باز زند، تا حد شرک به خداوند پیش رفته؛ چرا که بر اساس روایت، کسی که کلام فقیه عادل را سبک شمارد، حکم امام معصوم را رد کرده است.
حکم ولی فقیه بر همه مسلمین و در همه جهان ساری و قابل اطاعت است.

حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد آقا تبریزی
● وقتی آیت الله تبریزی مریض بودند، آقا آمدند برای عیادت، آیت الله تبریزی نشستند روی تخت با تمام مریضی و دست شان را برای احترام روی سینه قرار دادند و تبسمی کردند و از دیدن ایشان خیلی خرسند بودند.

حضرت آیت الله العظمی محمد علی اراکی
● ملت ایران قدر این نعمت الهی را می دانند. انتخاب شایسته ی حضرتعالی به مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران، مایه دلگرمی و امیدواری ملت ایران است.

منبع: مجموعه فلش کارت های نکته ها و گفته ها / دفتر اول / کــاری از گروه فرهنگــی مذهبــی فاطمیــون