خدايا! نگريستن به رويت و شوق ديدارت را از تو درخواست مى كنم .

 حضرت فاطمه زهرا علیها السلام فرمودند:
خداوند ایمان را مایه پاکیزگى شما از شرک قرار داد و نماز را مایه دور شدن شما از تکبر قرار داد و زکات را بخاطر پاکیزگى جان و روان و افزایش روزى واجب کرد.
روزى حضرت على علیه ‏السلام به حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند: آیا غذایى در خانه هست تا بخورم؟ حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند:
آنچه که در دو روز گذشته خورده‏‌اید غذایى بوده که من و دو فرزندم ـ حسن و حسین ـ نخورده و براى شما نگه داشته بودیم. حضرت على علیه‏ السلام گفتند: چرا به من اطلاع نداده بودی تا براى شما غذایى تهیه کنم؟ حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند: اى ابوالحسن! من از خداى خود شرم دارم که خودت را به خاطر آنچه که نسبت به آن توانایى ندارى به زحمت اندازى.
حضرت فاطمه علیهاالسلام گویند: شنیدم پیامبر اکرم صلّى‏ اللّه‏ علیه ‏و ‏آله مى‏ فرمودند:
در روز جمعه ساعتى است که هرکس آن را مراقبت کند و در آن لحظه دعا کند دعایش مستجاب شود، و آن زمانى است که نیمى از خورشید غروب کرده باشد. حضرت فاطمه علیهاالسلام براى درک آن ساعت به خدمتکارش مى ‏گفت: بر فراز بلندى برو و هرگاه دیدى نیمه خورشید غروب نمود مرا خبر کن تا دعا کنم.
سلمان مى ‏گوید: روزى دیدم فاطمه علیهاالسلام نشسته و در پیش رویش آسیابى بود که با آن جو آرد مى‏کرد و بر دسته آسیاب خون جارى بود و حسین علیه ‏السلام نیز در گوشه خانه گریه مى ‏کرد. گفتم: اى دختر پیامبر خدا دستانت تاول زده است در صورتى که فضه حاضر است ـ و مى ‏تواند کمک کند ـ. حضرت فرمودند:
پیامبر خدا صلّى‏ الّله‏ علیه ‏و ‏آله به من توصیه نموده که یک روز او کار کند و یک روز من و دیروز نوبت او بوده است.
ام سلمه مى‏ گوید:
وقتى پیامبر خدا صلّى‏ الله‏ علیه ‏و ‏آله با من ازدواج نمود، دخترش ـ فاطمه علیهاالسلام ـ را به من سپرد. من نیز آداب زندگى را به او مى‏ آموختم، و به خدا قسم او خود از من آگاه‏تر و به همه چیز آشناتر بود.
حسن بصرى مى‏ گوید:
در میان امت اسلام، کسى خداپرست ‏تر از فاطمه علیهاالسلام نبود. آن قدر به نماز مى ‏ایستاد که قدم‏هایش ورم مى‏ کرد.
ام سلمه بر حضرت فاطمه علیها السلام وارد شد و به ایشان عرض کرد: اى دختر رسول ‏خدا شب را چگونه صبح کردید؟ حضرت فرمودند:
(شب را) صبح کردم همدم غم و اندوه. پیامبر از دست رفت، به جانشین او ظلم شد و قسم به خدا که حریم او شکست.
حضرت فاطمه عليها السّلام فرمودند:
پس از آن كه حسين عليه السلام را به دنيا آوردم ، رسول خدا صلى الله عليه و آله نزد من آمد . طفل را در پارچه اى زرد رنگ، به دست آن حضرت دادم . پيامبر خدا صلى الله عليه و آله آن پارچه را دور انداخت و پارچه سفيدى گرفت و حسين را در آن پيچيد . آن گاه فرمود: بگيرش اى فاطمه ، كه او امام است و فرزند امام . او پدر نُه امام بزرگوارى است كه از صُلب او به دنيا مى آيند و نُهمين آنان قائم است .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
«خدا در بين شما عهدي دارد که تقديمتان داشته و جانشيني دارد که حاکم بر شما قرار داده است که آن عهد، کتاب خداست که دلائلش روشن و آشکار بوده و آيه هايش از امور نهاني کتاب پرده برمي دارند..»
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند پس از غدیرخم براى کسى حجّت و عذرى باقى نگذاشت.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خدايا! نگريستن به رويت و شوق ديدارت را از تو درخواست مى كنم .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خوشرويى با مؤمن، موجب دستيابى به بهشت مى شود و خوشرويى نسبت به غير مؤمن انسان را از عذاب آتش حفظ مى كند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
روزى پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) آمد در حالى كه من پس از نماز صبح خوابيده بودم، پيامبر (صلى الله عليه و آله) با پاى مباركشان مرا تكان دادند و فرمودند: دختركم برخيز و شاهد روزى پرورگارت باش ـ در طلب روزى بكوش ـ و از غافلان مباش زيرا خداوند روزى مردم را به هنگام سپيده صبح تا طلوع خورشيد تقسيم مى كند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
از دنياى شما سه چيز براى من دوست داشتنى است: تلاوت كتاب خدا ـ قرآن ـ ، و نگاه به چهره رسول خدا (صلى الله عليه و آله) و انفـاق در راه خدا.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
پدران اين امّت حضرت محمد (صلى الله عليه و آله) ـ پيامبر خدا ـ و حضرت على (عليه السلام) ـ ولى خدا ـ است. اگر از آن دو اطاعت كنند، كژى هاى آنان را اصلاح مى كنند و از عذاب دردناكشان نجات مى بخشند و همراهى با آن دو نعمت جاودان ـ بهشت ـ را ارزانيشان مى دارد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
پدرم قبل از رحلتشان به من فرمودند: هر کس سه روز بر او و بر من درود فرستد خدا بهشت را بر او واجب گرداند. راوى مى گوید: گفتم: در زندگى او و شما؟ حضرت زهرا علیها السلام فرمودند: بلى هم در حال حیات، و هم پس از مرگ.
جابر بن عبداللّه‏ مى‏گوید: در دست حضرت فاطمه علیهاالسلام لوحى دیدم، پرسیدم: اى دختر رسول خدا پدر و مادرم فداى تو باد این چه لوحى است؟ حضرت فرمودند:
این لوح را که در آن نام پدر و شوهرم و دو پسرم و نامهاى فرزندان معصومم نوشته شده است خداى عزوجل به پیامبرش هدیه نمود و پیامبر نیز براى خوشحالى من آن را به من داد.
یکى از دعاهاى حضرت فاطمه علیها السلام این بود:
بارالها: نیرومندى در بندگیت و بینش روشن در کتابت و فهم و درک احکامت را از تو خواستارم. خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست و قران را دور از دسترس ما و پل صراط را لغزشگاه ما و محمد (صلى الله علیه و آله) را رویگردان از ما قرار مده.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
… آنچه مى كنيد زير نظر خداست و ستمگران به زودى خواهند دانست كه به سوى چه سرانجامى باز مى گردند! و من دختر كسى هستم كه شما را از عذاب دردناك و سخت بيم مى داد، پس هر چه خواهيد بكنيد ما نيز كار خود پيش مى گيريم و منتظر باشيد و ما نيز در انتظار به سر مى بريم.

 یکى از دعاهاى حضرت فاطمه علیها السلام این بود:
بارالها! ـ درد جانکاه ـ از دست دادن پیامبر و فرستاده برگزیده‌ات را به تو باز مى‌گوییم و نیز عقب‌گرد امّتش و جلوگیرى آنان از دسترسى ما به حقى را که تو در کتاب و برزبان پیامبرت تعیین کرده‌اى به تو شکایت مى‌کنیم.
یکى از دعاهاى حضرت فاطمه علیها السلام این بود:
بارالها! دینم را که ملاک و محور کارهاى من و دنیایم را خانه تلاش و معاش من و آخرتم را که سرانجام من به سوى آن است اصلاح فرما، و زندگیم را وسیله برکت و خیر و مرگم را وسیله رهایى و راحتى از هر شرّ و بدى قرار ده.
یکى از دعاهاى حضرت فاطمه علیها السلام این بود:
بارالها! به علم غیب و قدرت فراگیرت سوگند، مرا زنده بدار تا روزى که آن، براى من سودمند است و بمیران هنگامى که مرگ، به سود من باشد. خدایا اعتقاد خالص و ترس از خودت را به هنگام خوشنودى و خشم و میانه روى در حال دارایى و تهى دستى را از تو خواستارم.
حضرت فاطمه علیها السلام به برخى از زنان فرمودند:
ـ در صورت ناچارى ـ براى جلب رضایت حضرت محمد و حضرت على علیهما السلام ـ که پدر اسلام و امت مسلمان هستند؛ پدر و مادر خویش را به خشم آر (از رنجش آنان هراس مکن) ولى مبادا براى جلب رضایت پدر و مادرت، آنان را به خشم آرى.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
در آداب سفره دوازده خصلت است كه هر مسلمانى بايد آن را بداند. چهار خصلت واجب و چهار تا مستحب و چهار تاى ديگر از ادب است: شناخت (ارزش نعمت) و رضا (به روزى خداوندى) و نام خدا بر زبان آوردن و سپاس او گفتن از واجبات است، وضوى قبل از غذا و در حال نشسته غذا خوردن و نشستن روى طرف چپ و با سه انگشت غذا خوردن از مستحبات است، و خوردن از غذايى كه نزديك و روبروى توست و كوچك گرفتن لقمه و زياد جويدن و كمتر نگريستن به روى ديگران از آداب غذا خوردن است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
… پس خداى متعال ايمان را براى پاك نمودن شما از شرك، و نماز را براى دور نمودنتان از كبر، و زكات را براى تزكيه نفس و توسعه روزى، و روزه را براى استوارى اخلاص، و حج را براى پايدارى دين، و عدالت ورزى را براى هماهنگى دلها، و فرمانبردارى از ما را براى نظم جامعه، و رهبرى ما را سبب امنيت از پراكندگى، و جهاد را براى عزّت بخشى اسلام، و بردبارى در برابر مشكلات را كمكى در بدست آوردن پاداش، و امر به معروف را براى اصلاح جامعه قرار داد.
زنى به محضر حضرت فاطمه فاطمه عليهاالسلام آمد و پس از چندين پرسش عرض کرد: اى دختر رسول خدا مبادا شما را آزرده باشم؟ حضرت فرمودند:
هرچه مى خواهى بپرس ـ و به فكر خستگى من مباش ـ زيرا اگر كسى براى حمل بار سنگينى، صد هزار دينار بگيرد آيا سنگينى بار را احساس مى كند؟ زن گفت: نه، حضرت فاطمه(علیهاالسلام) فرمودند: من براى پاسخ هر سؤال پاداشى بيشتر از زمين تا عرش، مرواريد خواهم گرفت پس چرا بايد بر من گران آيد؟
حضرت فاطمه علیهاالسلام اسرارى را با حضرت على علیه السلام در میان گذاشت و سپس در مقابل تعجب ایشان گفتند:
اى ابوالحسن! مؤمن، با نور الهى مى نگرد(حقایق درون را مى بیند).
هنگام رحلت پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله دختران بنى هاشم حضرت فاطمه علیها السلام را در برپایى عزادارى یارى مى کردند، آن حضرت فرمودند:
از شمارش مناقب و مفاخر نژادى دست بردارید و بر شما باد به دعا کردن.
اسماء بنت عميس مى گويد: حضرت فاطمه عليهاالسلام به من فرمودند:
من شيوه تشييع جنازه زنان را بسيار زشت و ناپسند مى دانم، پارچه اى بر روى او مى كشند كه برجستگيهاى بدن او را براى بينندگان به نمايش مى گذارد! اى اسماء مرا بر تابوت آشكار نگذار بدن مرا بپوشان كه خدا تو را از آتش بپوشاند.
روزى حضرت فاطمه (علیهاالسلام) به محضر پیامبراکرم (صلى الله علیه و آله) آمدند و گفتند:
یا رسول اللّه سلمان از لباس ساده من تعجب مى کند! قسم به خدایى که تو را به پیامبرى برانگیخته است، مدت پنج سال است که زیرانداز شبانه من و على پوست گوسفندى است که روزها علوفه شترمان را بر روى آن مى ریزیم، و بالش ما نیز قطعه پوستى است که درون آن از لیف درخت خرماست.
سلمان مى گويد:
وارد منزل (امام علی علیه السّلام) شدم و ديدم حضرت فاطمه زهرا (عليهاالسلام) نشسته و دستاس مى كردند و بر دسته دستاس خون دست مباركشان جارى بود، از سوى ديگر حسين (عليه السلام) در كنار خانه از گرسنگى گريه مى كرد، گفتم: اى دختر رسول خدا دستان شما پينه بسته است در صورتى كه فضه حاضر است!» حضرت زهرا (عليهاالسلام) فرمودند: پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله) مرا توصيه نموده است كه يك روز فضه كارهاى خانه را انجام دهد و يك روز من، ديروز نوبت او بوده و امروز نوبت من است.
امام على و حضرت فاطمه علیهماالسلام از پیامبر خواستند تا در تقسیم امور خانواده بین آن دو قضاوت کند، پیامبراکرم (صلى الله علیه و آله) نیز کارهاى مربوط به درون خانه را براى فاطمه (علیهاالسلام) و کارهاى بیرون خانه را براى على (علیه السلام) تعیین کرد. حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) فرمودند:
جز خدا کسى نمى داند که من چقدر از این تقسیم خوشحال شدم زیرا از شانه به شانه شدن با مردان بیگانه نجات یافتم و مشکل برخورد با مردان نامحرم از دوشم برداشته شد.
امام على عليه السلام در شب ازدواج، همسرشان را نگران ديدند و علت آن را پرسيدند.حضرت فاطمه عليهاالسلام گفتند:
در پيرامون حال و وضع خود انديشيدم و پايان عمر و منزلگاه قبر را به ياد آوردم و انتقال ـ از خانه پدر ـ به منزل خودم، مرا به ياد ورود به قبرم انداخت! تو را به خدا بيا تا در آغاز زندگى مشترك به نماز برخيزيم و امشب را به عبادت خدا بپردازيم.
حضرت فاطمه (علیهاالسلام) در بخش پایانی سخنانشان با زنان مدینه فرمودند:
… به جان خودم سوگند! نطفه فساد و تباهى بسته شد، اندکى منتظر باشید تابه نتیجه رسد آنگاه به جاى شیر، کاسه هاى پر از خون تازه و زهر کشنده بدوشید و در آن هنگام گمراهان، زیان کجروى خود را خواهند دید و آیندگان پیامد کار پیشینیان را خواهند دانست. آنگاه دل از دنیا برکنید و با فتنه ها آرامش خاطر یابید! و مژده باد بر شما به شمشیر آخته و سلطه متجاوز ستمگر و نیز هرج و مرج فراگیر و استبداد زورگویان! همانان که بخش ناچیزى از حق را به شما برگردانند و اجتماع شما را درو کنند! چه حسرت بزرگى! و چه مى توان کرد؟ در صورتى که امروز کورکورانه برده شده اید.
حضرت فاطمه علیها السّلام در بخشى از سخنانشان با زنان مدینه در مورد امام علی علیه السلام فرمودند:
به خدا سوگند اگر از راه روشن منحرف مى شدند و از پذیرش دلیل واضح مى لغزیدند، آنان را به راه مستقمیم برگردانده و بر التزام به آن وامى داشت و با نرمى و ملایمت راهشان مى برد، به گونه اى که خشونت و ناهموارى راه آنان را آزار نمى داد و رهروان را خسته نمى ساخت و سواران را ملول نمى کرد. و آنان را به آبشخورى پر برکت و زلال و گوارا رهنمون مى شد.
حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) در بخشى از خطبه خود مى فرمایند:
… و شما بر لبه پرتگاهى از آتش قرار داشتید جرعه آبى براى تشنگان و شکار بى رنجى براى آزمندان بودید، آنگاه خداى بزرگ به وسیله حضرت محمد (صلى الله علیه و آله) و پس از چه فراز و نشیب ها ـ و گرفتار شدن به دست مردان حیوان صفت و گرگان آدمخوار عرب و گردنکشان اهل کتاب ـ نجاتتان بخشید. هرگاه که آتش جنگى بر مى افروختند خدا خاموش مى کرد و اگر شاخ شیطانى سرک مى کشید و یا مرزى از سوى مشرکان گشوده مى شد پیامبر، برادرش ـ حضرت على (علیه السلام) ـ را در کام آن مى افکند و او نیز تا هنگامى که یال و بال آنان با کف پاى خود پایمال نمى کرد و آتش آنان را با شمشیر خاموش نمى ساخت بر نمى گشت.
روزى ام سلمه براى عیادت حضرت فاطمه علیها السلام آمد و پرسید:
اى دختر پیامبر شب را چگونه به صبح آوردید؟ (شب و روزت چگونه مى گذرد؟) حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند: به صبح آوردم در حالى که تاریکى غم و انده مرا فراگرفته است، پیامبر از دست رفت و وصى او مظلوم واقع شد، حَریم و حرمت پیامبر شکسته شد.
حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) بر سر مزار حمزه (علیه السلام) در پاسخ شخصى مى فرمایند:
به خدا سوگند اگر حق را به اهلش واگذار مى‌نمودند و از عترت پیامبر پیروى مى‌کردند، حتى دو نفر درباره خدا اختلاف نمى‌نمودند (و اسلام همه عالم را فرا مى‌گرفت.)
شخصى به زنش گفت: پيش حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام برو و بپرس: آيا من از شيعيان اهل بيت هستم؟ ـ زن آمد و پرسيد، حضرت فاطمه ذزهرا عليهاالسلام در پاسخ فرمودند:
به همسرت بگو: اگر به آنچه تو را فرمان داده ايم عمل مى كنى و از آنچه نهى كرده ايم پرهيز نموده اى از شيعيان خواهى بود و در غير اين صورت از شيعيان نيستى.

 امام على علیه السّلام و حضرت فاطمه علیها السلام، هر یک خود را نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله محبوبتر مى شمردند، پیامبراکرم صلی الله علیه و آله به حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند:
تو را حلاوت فرزندى و على را عزّت مردان است و او نزد من محبوتر است. حضرت فاطمه علیها السلام گفتند: به خدایى که تو را برگزید و هدایت کرد و امّت را به سبب تو راه نمود، همواره تا زنده ام به ـ مقام ـ او مقّر خواهم بود.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
سپاسِ خدايى را به جاى آريد كه به خاطر عظمت وجود و جلوه نورش هر آنچه در آسمانها و زمين است خواهان ره يافتن به سوى او هستند و ـ در اين ميان تنها ـ ما وسيله تقرب به او و بندگانِ برگزيده و پايگاه تقديس و تنزيه او و حجت او در غيبت و نهان و وارث پيامبران اوييم.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
کتاب الهى فرا روى شماست، امور مربوط به او ظاهر و احکامش فروزان و نشانه هایش خیره کننده و ـ فرامین ـ بازدارنده اش آشکار و دستورهایش واضح است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
كتاب گوياى خداوند و قرآن راستگو و نور فروغ بخش و روشنايى درخشان ـ عهد الهى و يادگار پيامبر است ـ كه ديدگاههايش روشن و اسرار درونى او بر ملا و ظاهر آن جلوه گر و پيروان او مورد غبطه همگان است. تبعيت از آن راهگشاى دستيابى به رضاى الهى و گوش سپردن به او موجب نجات است
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
اى مردم! بدانيد كه من فاطمه ام و پدرم محمد (صلى الله عليه و آله) است. پايان و آغاز سخنم يكى است، نابجا سخن نمى گويم و به كار يـاوه و بيهوده نمى پردازم. به حقيقت پيامبرى از ميان خودتان برخاست كه رنجهاى شما بر او دشوار بود و به ـ هدايت و اصلاح ـ شما حريص و بر مؤمنان دلسوز و مهربان بود.
يكى از دعاهاى حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام این بود:
به نام خداوند بخشنده مهربان، به نام خدايى كه نور است، به نام خدايى كه نور نور است، به نام خدايى كه نورى بالاى نور است، به نام خدايى كه تدبير امور به دست اوست، به نام خدايى كه نور را از نور آفريد. ستايش و سپاس خدايى را كه نور را از نور آفريد و نور را بر كوه طور فرود آورد، در ـ درون ـ كتابى نوشته شده، در طومارى گسترده بر پيامبرى برخوردار از نعمتها.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
اينان – كارگردانان سقيفه – چه عيبى از ابوالحسن گرفتند؟! كه او را براى رهبرى جامعه اسلامى صالح نديدند! – بخدا سوگند عيب او را بر خورد سخت – و بدون مسامحه و سهل انگارى در برابر حق – و مرگبار بودن رويارويى با او و شمشير بران و بى اعتنايى به مرگ و آگاهى گسترده نسبت به كتاب خدا و گردن فرازى در راه خدا دانسته اند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
هر كس عبادات و كارهاي خود را خالصانه براي پروردگار خويش انجام دهد، خداوند بهترين مصلحت ها و بركات خويش را براي او تقدير نموده و نازل مي كند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
حمد كنيد پروردگار را كه عظمت و نورش ايجاب مي كند كه اهل آسمان ها و زمين ( براي قرب به او ) وسيله بجويند و ما (اهل بيت) وسيله او در ميان آفريدگانش هستيم.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
شيعيان ما بهترين اهل بهشت هستند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند صله ارحام را بـه جهت فـزونـى تعداد افراد مقرّر داشته است .
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
هر کس به نیازمند کمک مالى کند و با مردم منصفانه رفتار نماید چنین کسى مؤمن حقیقى است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
به خدا سوگند، اگر حقّ ـ یعنی خلافت و امامت ـ را به اهلش سپرده بودند و از عترت و اهل بیت پیامبر (صلوات اللّه علیهم) پیروی و متابعت کرده بودند حتّی دو نفر هم با یکدیگر درباره خدا ـ و دین ـ اختلاف نمی کردند. و مقام خلافت و امامت توسط افراد شایسته یکی پس از دیگری منتقل می گردید و در نهایت تحویل قائم آل محمّد (علیه السّلام) می گردید که او نهمین فرزند از حسین (علیه السّلام) می باشد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند سبحان شرک را (در امور مختلف) حرام گرداند تا آن که همگان تن به ربوبیّت او در دهند و به سعادت نائل آیند؛ پس آن طوری که شایسته است باید تقوای الهی داشته باشید و کاری کنید تا با اعتقاد به دین اسلام از دنیا بروید. بنابر این باید اطاعت و پیروی کنید از خداوند متعال در آنچه شما را به آن دستور داده یا از آن نهی کرده است، زیرا که تنها علماء و دانشمندان (اهل معرفت) از خدای سبحان خوف و وحشت خواهند داشت.
حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند:
(خداوند متعال) منع و نهی از شرابخواری را جهت پاکی جامعه از زشتی ها و جنایت ها؛ و دوری از تهمت ها و نسبت های ناروا را مانع از غضب و نفرین قرار داد؛ و دزدی نکردن، موجب پاکی جامعه و پاکدامنی افراد می گردد.
حضرت فاطمه علیها السلام خطاب به همسرشان امام علی علیه السلام اظهار نمودند:
ای اباالحسن! من از خدای خود شرم دارم که از شما چیزی را در خواست نمایم و شما توان تهیه آن را نداشته باشید.
حضرت فاطمه علیها السّلام ضمن وصیّتی به امام علی علیه السلام اظهار نمودند:
پس از آن که مرا دفن کردی، برایم قرآن را بسیار تلاوت نما، و برایم دعا کن، چون که میّت در چنان موقعیّتی بیش از هر چیز نیازمند به اُنس با زندگان می باشد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
هنگامی که در روز قیامت برانگیخته و محشور شوم، خطاکاران امّت پیامبر صلی الله علیه وآله را شفاعت می نمایم.
حضرت فاطمه علیها السّلام به پدرشان حضرت محمد صلی الله علیه و آله عرض داشتند:
ای پدر، من به یاد روز قیامت افتادم که مردم چگونه در پیشگاه خداوند عَزَّ وَ جَلَّ با حالت برهنه خواهند ایستاد ـ و فریاد رسی ندارد، جز اعمال و علاقه نسبت به اهل بیت علیهم السلام ـ.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
همانا خداوند متعال تمامي گناهان بندگانش را مي آمرزد و از كسي باكي نخواهد داشت.

 حضرت فاطمه علیها السّلام روز جمعه نزدیک غروب آفتاب به غلام خود می فرمودند:
بالای پشت بام برو، هر موقع نصف خورشید غروب کرد مرا خبر کن تا برای خود ـ و دیگران ـ دعا کنم.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
كسي كه بعد از خوردن غذا، دست هاي خود را نشويد دست هايش آلوده باشد، ـ چنانچه ناراحتي برايش بوجود آيد ـ كسي جز خودش را سرزنش نكند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
تبسّم و شادماني در برابر مؤمن موجب دخول در بهشت خواهد گشت، و نتيجه تبسّم در مقابل دشمنان و مخالفان سبب ايمني از عذاب خواهد بود.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
روزه داري كه زبان و گوش و چشم و ديگر اعضاء و جوارح خود را كنترل ننمايد هيچ سودي از روزه خود نمي برد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
همیشه در خدمت مادر و پای بند او باش، چون بهشت زیر پای مادران است و نتیجه آن نعمت‌های بهشتی خواهد بود.
حضرت فاطمه علیها السّلام در آخرین لحظات عمرشان به همسر خود چنین سفارش نمودند:
وصیت می کنم پس از من با دختر خواهرم أمامه ازدواج نما، چون که او نسبت به فرزندانم مانند خودم دلسوز و متدیّن است. همانا مردان در هر حال، نیازمند به زن می باشند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
اگر آنچه را كه ما ـ اهل بيت عصمت و طهارت ـ دستور داده ايم عمل كني و از آنچه نهي كرده ايم خودداري نمائي، تو از شيعيان ما هستي وگرنه، خير.
بعد از جریان غصب فدک، بعضی از زنان مهاجر و انصار به منزل حضرت فاطمه علیها السّلام آمدند و احوال وی را جویا شدند، حضرت در پاسخ فرمودند:
به خداوند سوگند، دنیا را آزاد کردم و هیچ علاقه‌ای به آن ندارم، همچنین دشمن و مخالف مردان شما خواهم بود.
مرد نابینائی وارد منزل حضرت فاطمه علیها السّلام شد، آن گاه حضرت فاطمه علیها السّلام پنهان گشتند، وقتی رسول خدا صلی الله علیه وآله علّت آن را جویا شدند، حضرت فاطمه علیها السّلام در پاسخ پدر اظهار داشتند:
اگر آن نابینا مرا نمی بیند، من او را می بینم، دیگر آن که مرد، حسّاس است و بوی زن را استشمام می کند.
حضرت فاطمه علیها السّلام در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند:
من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.
حضرت فاطمه زهرا علیها السلام ضمن وصیّتی به همسرشان اظهار داشتند:
ای ابالحسن! به تو وصیت می کنم مرا پس از مرگم فراموش نکن و به زیارت و دیدار من ـ بر سر قبرم ـ بیا.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
بهترين چيز براي حفظ شخصيت زن آن است كه مردي را نبيند و نيز مورد مشاهده مردان قرار نگيرد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
آنچه را امام علي عليه السلام (نسبت به دفن رسول خدا و جريان بيعت) انجام داد، وظيفه الهي او بوده است، و آنچه را ديگران انجام دادند خداوند آن ها را محاسبه و مجازات مي نمايد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
هر كه بر پدرم ـ رسول خدا ـ و بر من به مدّت سه روز سلام كند خداوند بهشت را براي او واجب مي گرداند. راوي گويد: عرضه داشتم: آيا در زمان حيات و زنده بودن؟ فرمودند: چه در زمان حيات ما باشد; و يا پس از مرگ.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند سبحان، ايمان و اعتقاد را براي طهارت از شرك و نجات از گمراهي ها و شقاوت ها قرار داد. و نماز را براي خضوع و فروتني و پاكي از هر نوع تكّبر، مقرّر نمود. و زكات (و خمس) را براي تزكيه نفس و توسعه روزي تعيين نمود. و روزه را براي استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست. و حجّ را براي استحكام أساس شريعت و بناء دين اسلام واجب نمود.
حضرت فاطمه علیها السّلام خطاب به مهاجرین و انصار فرمودند:
از من دور شوید و مرا به حال خود رها کنید، با آن همه بی تفاوتی و سهل انگاری هایتان، عذری برای شما باقی نمانده است. آیا پدرم در روز غدیر خم برای کسی جای عذری باقی گذاشت؟
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
افرادي كه عهد خدا و پيامبر خدا را درباره اميرالمؤمنين علي عليه السلام شكستند، و در حقّ من ظلم كرده و ارثيّه ام را گرفتند و نامه پدرم را نسبت به فدك پاره كردند، نبايد بر جنازه من نماز بگذارند.
حضرت فاطمه زهرا علیها السلام پس از ماجرای هجوم به خانه‌شان، خطاب به ابوبکر فرمودند:
به خدا سوگند، دیگر با تو سخن نخواهم گفت، سوگند به خدا، در هر نمازی تو را نفرین خواهم کرد.
حضرت فاطمه علیها السّلام به عمر بن خطّاب فرمودند:
سوگند به خداوند، اگر نمی ترسیدم که عذاب الهی بر بی گناهی، نازل گردد؛ متوجّه می شدی که خدا را قسم می دادم و نفرین می کردم. و می دیدی چگونه دعایم سریع مستجاب می گردید.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
شيعيان و پيروان ما، و همچنين دوستداران اولياء ما و آنان كه دشمن دشمنان ما باشند، نيز آن هائي كه با قلب و زبان تسليم ما هستند بهترين افراد بهشتيان خواهند بود.

 حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوندا، به حقّ اولياء و مقرّباني كه آن ها را برگزيده اي، و به گريه فرزندانم پس از مرگ و جدائي من با ايشان، از تو مي خواهم گناه خطاكاران شيعيان و پيروان ما را ببخشي.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
هرکس عبادات و کارهای خود را خالصانه برای خدا انجام دهد، خداوند بهترین مصلحت‌ها و برکات خود را برای او تقدیر می نماید.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
حضرت محمّد صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام، والِدَین این امّت هستند، چنانچه از آن دو پیروی کنند، آن‌ها را از انحرافات دنیوی و عذاب همیشگی آخرت نجات می‌دهند و از نعمت‌های متنوّع و وافر بهشتی بهره‌مندشان می‌سازند.
حضرت فاطمه علیها السّلام در وصف امام علی علیه السلام فرمودند:
او پیشوائی الهی و ربّانی است، تجسّم نور و روشنائی است، مرکز توجّه تمامی موجودات و عارفان است، فرزندی پاک از خانواده پاکان می باشد، گوینده ای حقّ گو و هدایتگر است، او مرکز و محور امامت و رهبریّت است.
حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند:
پیروی از ما اهل بیت نظام امت، و رهبری ما عامل وحدت، و جهاد مایه عزت و سربلندی اسلام است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند عدالت را براى آرامش دل ها، واجب كرد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند ايمان را براى پاكى از شرك… و عدل و داد را براى آرامش دل ها واجب نمود.
حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند:
خداوند جهاد را موجب عزت و هیبت اسلام، و صبر را وسیله استحقاق و شایستگی پاداش حق تعالی قرار داد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند پیروی از ما اهل بیت را سبب برقراری نظم اجتماعی در امت اسلامی و رهبری ما را عامل در امان ماندن از تفرقه ها قرار داده است .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خدا اطاعت از ما را رشتۀ سامان ملت، ‌‌‌‌‌‌‌و امامت ما را مایۀ ایمنی از تفرقه قرار داده است.
از حضرت فاطمه علیها السلام روایت شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
امام همچون کعبه است که باید به سویش روند، نه آن که (منتظر باشند تا) او به سوی آنها بیاید.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند،( و به امور زندگي و تربيت فرزند مي پردازد) به خدا نزديك تر است .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خدای تعالی پرهیز از افترا و دشنام را برای دور شدن از لعنت واجب فرمود و دزدی را منع كرد تا راه عفت پویند .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
روزه دارى که زبان و گوش و چشم و جوارح خود را حفظ نکرده، روزه اش به چه کارش خواهد آمد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خدای تعالی زكات را مایه پاكی جان و فزونی روزی ، و روزه را برای پابرجایی اخلاص قرار داد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
پاداش خوشرویی در برابر مؤمن بهشت است و خوشرویی با دشمن ستیزه جو، انسان را از عذاب آتش باز می دارد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
زاهد ترین مردم کسی است که حرام را وانهد، کوشاترین مردم تارک گناهان است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداي تعالي ايمان را براي پاكيزگي از شرك قرار داد ، و نماز را براي دوري از تكبر و خودخواهي.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
تلاوت کننده سوره حدید و واقعه و الرحمن در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می شوند .
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
ما اهل بیت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاكی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی.

 حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
همانا سعادتمند(به معنای) كامل و حقیقی كسی است كه امام علی(علیه السّلام) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر است و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند روزه را برای استواری اخلاص، واجب فرمود.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
اگر به آنچه به شما امر می کنیم عمل کنی و از آنچه شما را باز می داریم دوری کنی، از شیعیان مایی و گرنه هرگز.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر است و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
در خدمت مادر باش، زیرا بهشت زیر پای مادران است.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند امر به معروف و نهی از منکر را برای اصلاح مردم قرار داد.
حضرت فاطمه علیها السّلام فرمودند:
خداوند متعال نماز را مایه ی دوری شما از کبر و خودپسندی قرار داد.