بسته انفجاری که در مزارع «شبعا» یک گشتی اسرائیلی را اواسط ماه مارس هدف قرار داده بود و حزب الله تاکنون مسئولیت آن را نپذیرفته، کار مقاومت است

سر تیتر سخنان مهم دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه تفصیلی با روزنامه «السفیر» لبنان

بسته انفجاری که در مزارع «شبعا» یک گشتی اسرائیلی را اواسط ماه مارس هدف قرار داده بود و حزب الله تاکنون مسئولیت آن را نپذیرفته، کار مقاومت است.این اقدام بخشی از پاسخ حزب الله به حمله اسرائیل است که یکی از مواضع مقاومت را در منطقه «جنتا» در مناطق مرزی هدف قرار داده بود.

بعید است اسرائیل جنگ جدیدی علیه لبنان آغاز کند.

پیشنهادهایی به دولت سوریه  منبی بر اینکه روابط دیپلماتیک خود را با ایران و جنبش های مقاومت قطع کن و برای سازش حقیقی و کامل با اسرائیل آماده باش و دیگر مشکلی باقی نخواهد ماند که بشار اسد رد کرد.

بعد از بحران کریمه من معتقدم که موضع و حمایت روسیه محکمتر خواهد شد.

اسرائیل تلاش کرده سیستم‌های جاسوسی خود را در جنوب لبنان از طریق شبکه اطلاعات مخابراتی جاسازی کند و یا ممکن است به دنبال بمب‌گذاری برای به قتل رساندن مردم باشد، از همین رو ما نیز تصمیم گرفتیم که از طریق بمب‌گذاری در منطقه اللبوه به دشمن اسرائیلی پیام بدهیم که اجازه نخواهیم داد قواعد بازی تغییر کند و ما از مناطقی که اسرائیل تلاش می‌کند به آن نفوذ کند اطلاع خواهیم داشت و شجاعت مقابله با رژیم صهیونیستی را نیز داریم.

جدا از آنچه در سوریه روی می‌دهد حزب الله بدون شک خیلی قوی تر از سال 2006 است و بعد از جنگ سال 2006 برنامه ای برای تقویت نیروهای انسانی و سطح اطلاعاتی و قدرت فرماندهی حزب الله گذاشته شد و بدون در نظر گرفتن سوریه اگر اسرائیل جنگی را به لبنان تحمیل کند مقاومت بدون شک از سال 2006 بهتر مقابله خواهد کرد.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفته بود که اگر جنگ بعدی آغاز شود اولین موشکی که حزب الله شلیک می کند از پنجره اتاق او وارد خواهد شد و این به معنای دستیابی حزب الله به موشک‌های دقیقی است که تل‌آویو را مورد حمله قرار خواهد داد و از پنجره رئیس ستاد ارتش آن وارد خواهد شد.

بمب‌گذاری‌هایی که در ضاحیه یا بئر حسن یا هرمل یا لبوة رخ داد، به‌عکس، میزان حمایت از ورود نظامی حزب الله در سوریه را افزایش داد. این را بر اساس نتیجه نظرسنجی‌ها و اطلاعات و بررسی‌ها می‌گویم نه از پیش خودم.

چند روز پیش،‌ وقتی در “عیناتا” اعلام کردم که ما دیر وارد [سوریه]‌ شدیم، [در حقیقت] داشتم از این روحیه حرف می‌زدم. در حقیقت نوع روحیه در میان مردم هست که نشان می‌دهد که ما دیر به سوریه رفتیم و اقدام نظامی در آن را دیر آغاز کردیم.

بسیاری از لبنانی‌ها وحتی هواداران جریان 14 مارس نیز در دلشان معتقدند و باور می‌کنند و می‌پذیرند که دخالت [حزب الله ] در سوریه، موجب حمایت از لبنان در مقابل گروه‌های تروریستی است.

چند روز پیش برخی رسانه‌ها آمدند و 24 ساعت تبلیغ کردند که مخالفان سوریه 11 نفر از حزب الله را که بینشان فرد مهمی نیز هست، اسیر گرفته است. کجا؟ چطور؟ چه کسی را؟ وقتی طرف مقابل دست به دامن پمپاژ چنین دروغ‌های آشکار و تابلویی می‌شود، این، نشان‌دهنده حقیقتی است که می‌گوید روحیه ما خیلی بالاست و برای همین [دشمن] تلاش می‌کند که با این کارها و دروغ‌ها روحیه ما را خدشه‌دار کند زیرا اتفاقات جاری نمی‌تواند چنین کاری را صورت بدهد.

به اعتقاد من، مرحله سقوط نظام و دولت در سوریه به پایان رسیده است.تمام اطلاعات میدانی، نظامی، امنیتی و مردمی، وضعیت نظام حاکم و وضعیت معارضان سوری همچنین اطلاعات و نشانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد که دیگر این خطر وجود ندارد.

تمامی کشورهایی که اوضاع معارضان را در سوریه زیر نظر داشتند به هیچ وجه آماده صحبت در مورد راه حل سیاسی نبودند از کشورهای منطقه گرفته مانند قطر، عربستان، ترکیه و مصر تا کشورهای دورتر مانند اروپایی ها، آمریکایی ها هیچ کس برای راه حل سیاسی آمادگی نداشت.

من شخصا معتقدم که اروپایی ها و آمریکایی‌ها اقدام به گام های نظامی نخواهند کرد نه به خاطر روسیه بلکه دلیل آن اوضاع آمریکا است. اقتصاد آمریکا، دولت این کشور،‌راهبردهای واشنگتن در منطقه، اوضاع داخلی اروپا،‌تمام این شرایط اجازه نخواهد داد.

اسرائیل در همه اوضاع منطقه مشکلی حقیقی به نام ایران دارد. موضوع ایران (برای رژیم صهیونیستی) بسیار نگران کننده است. اسرائیل از هرگونه تفاهم و همگرایی و یا حل اختلافات بین ایران و غرب نگران است.

اسرائیل الان تجربه‌ای را که حزب الله در سوریه اندوخته است زیر نظر دارد. آیا این تجربه حزب الله را قادر می‌سازد که اگر جنگ جدیدی در لبنان رخ داد راه های جدیدی را اتخاذ کند؟ این موضوع به صورت جدی بررسی می‌شود.الان مشغولیت آنها ایران و حزب الله است و طبیعتا غزه همچنان مشغولیت بزرگ آنها را تشکیل می‌دهد.

مشکل رهبری، برنامه ریزی و بکارگیری تفکری راهبردی درباره جنبش های اعتراضی که به سرنگونی رژیم های فاسد منجر شد وجود دارد .من می دانم که کشورهایی در منطقه دنبال تقسیم کشورهای عربی بزرگ هستند. قبل از وقوع بهار عربی یعنی قبل از سه سال پیش هم آمریکایی ها به دنبال تجزیه کشورهای بزرگ عربی بودند فرانسوی ها و انگلیسی ها هم خود را به این بحث ها نزدیک کرده بودند اما اکنون تصمیم بدست آمریکایی هاست آنها حتی موضوع ضرورت تقسیم عربستان به چند کشور را بررسی می‌کنند.