اهميت و تأثير ماهواره‌ها در كاهش اقامه نماز در ميان جوانان

“نماز” متعالي‌ترين انديشه و رفتار حق‌شناسي و شايستگي در تقديم حمد و سپاس به درگاه خدا و كامل‌ترين پاسخ به عالي‌ترين نياز انسان به كمال‌جويي است. خداوند متعال می‌فرماید که انسان را خلق نکرده‌ایم مگر اینکه به نماز و عبادت بپردازد. نماز يك تكليف الهي است و بر تمام انسانهاي مكلّف واجب است و از آنجا كه در جوانان استنتاج انتخاب حقيقت‌گرايي یا آرمان‌گرايي و نگراني از آينده و بسياري ديگر گواه بر تولّد شخصيت جديدي است و نشان‌دهنده آن است كه جوان به عبادت و اقامه نماز نيازمند است، در اين ميان ماهواره به عنوان يكي از قدرتمندترين رسانه‌ها كه همچون ساير رسانه‌ها قابليت‌هاي خاصّ خود را داراست و به دليل دسترسي آسان عموم مردم و از جمله جوانان در تمامي نقاط بايستي منطبق با ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي گام برداشته و كاركردهاي خود را بر اين اساس تنظيم نمايد و از آنجا كه آثار سوء در ميان جوانان به دليل گرايش به فرهنگ غرب دارد، باعث كاهش گرايش جوانان به اقامه نماز شده است.

 

ماهواره ابزار مهندسی‌شده استکبار جهانی در جامعه بوده که هویّت ما را مورد هدف قرار داده است. متأسفانه برنامه ‌هاي مستهجن و مخرّب ماهواره موجب برچيده شدن دين، ايمان و حيا از زندگي مي‌شود و ريشه تمام آسيب‌ها، اختلافات، طلاق‌ها و اعتياد به مواد مخدّر همين ماهواره است. دشمن هرگز از دشمني خود دست بر نمي‌دارد و هميشه در صدد ضربه زدن به نظام مقدّس جمهوري اسلامي ايران است، فقط شيوه تهاجم را عوض کرده و ديگر از راه فيزيکي وارد جبهه جنگ نمي‌شود بلکه از راه‌هاي فرهنگي مثل ترويج شبکه‌هاي ماهواره وارد جنگ با ملت مي‌شود، اين وظيفه ماست تا مقابل اين جبهه فرهنگي دشمن به پا خيزيم. و لذا امروزه شاهد هستیم که ورود ماهواره به خانه‌ها به معنای تعطیل شدن نماز شب و نماز اول وقت است و حتی کودکان نیز از آسیب‌های آن در امان نخواهند بود.

و همچنین برخي اين طور تصور مي‌کنند که رواج استفاده از ماهواره بر اثر پيشرفت علم، صنعت و تکنيک بوده و غيرقابل اجتناب است، در حالي که اين تفکر به صراحت رد مي‌شود و براي مصون ماندن جامعه از عوارض ماهواره و جلوگيري از تمايل خانواده‌ها به استفاده از آن بايد در زمينه علمي و توليد برنامه‌هاي تلويزيوني داخلي پيشرفت کنيم. دشمن از توليد برنامه‌هاي ماهواره‌اي اهداف متعددي را دنبال مي‌کند که از جمله مهم‌ترين آنها تخريب بنيان اعتقادي و اخلاقي خانواده‌ها، اشاعه محرمات و فحشا، برهم‌زدن وحدت ملي و تحريک قوميّت‌ها و مذاهب، اتهام به مسئولان نظام و ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامي، به مسخره گرفتن ارزش‌ها و مراسم ديني و ملي، ترويج خرافات، تضعيف خودباوري و عزت نفس، برهم زدن فضاي امن جامعه، رواج معضلات، جلوگيري از رشد اقتصادي کشور و ترويج مصرف‌گرايي است.لذا برای مبارزه با فضا‌های مخرب مجازی و ماهواره در جامعه باید کاری انجام شود تا نوجوانان و جوانان به نماز متوسل شوند. هنگامی که ارتباط کودکان و نوجوانان و جوانان با نماز و مسجد بیشتر شود مسلماً دیگر ماهواره و فضاهای مجازی نمی‌تواند تأثیر مخرّبی بر آنها بگذارد.

 

به نقل از سایت ستاد اقامه نماز خراسان رضوی