همزمان با هفته بسیج از خدمات و مجاهدات حجت الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا حسنی مجاهد نستوه ایران اسلامی و نماینده پیشین ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه سابق ارومیه تجلیل شد.

مراسم تجلیل از شخصیت مجاهد نستوه ایران اسلامی حجت الاسلام شیخ غلامرضا حسنی با حضور شخصیت هایی همچون سردار سرلشگر مصطفی ایزدی معاون امور راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی، آیت الله سیدعلی اکبر قریشی نماینده خبرگان رهبری، حجت الاسلام سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، سردار محمد تقی اوصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سید الشهدا(ع)، سردار عابدین خرم فرمانده سپاه شهدا استان، به همراه ائمه جمعه شهرستانها، جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی و مدیران دستگاه های مختلف آذربایجان غربی در  سالن 800 نفری شهید چمران دانشگاه ارومیه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم از سوی حجت الاسلام محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اعلام شد حجت الاسلام شیخ غلامرضا حسنی بدلیل کسالت و بیماری در آئین تجلیل حضور نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در مراسم نکوداشت حجت الاسلام حسنی، مجاهد نستوه ایران اسلامی، اظهار کرد: اوایل انقلاب وقتی ضد انقلاب و گروه مهارب نقده را در شرایط سقوط قرار دادند اما حجت الاسلام حسنی وارد میدان شده و با فشارهای زیادی که به دشمن وارد آوردند دشمن را دفع کرده و این شهر را از سقوط نجات داد.

حجت الاسلام سیدمهدی قریشی گفت: این مبارز آذربایجانی، در جنگ تحمیلی نیز که مردم از شهرها به اطراف و باغ های حومه آن سرازیر شدند و شهر بدون محافظ ماند و با اطلاعیه ای که از سوی ایشان در تلویزیون پخش شد امنیت به شهر بازگردانده شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی تصریح کرد: مجاهدت ها و مبارزات حجت الاسلام غلامرضا حسنی بسیار ارزنده است و در بیان قابل وصف نیست و یقینا این مجاهدت ها از خاطره هیچ آذربایجانی پاک نمی شود.

قریشی با اشاره به روایاتی در مورد لزوم قدردانی از بزرگان جامعه گفت: براساس روایات، تجلیل از این بزرگان، موجب رضایت خداوند متعال است.

 استاندار آذربایجان غربی نیز در مراسم نکوداشت آیت الله غلامرضا حسنی، مجاهد نستوه ایران اسلامی اظهار کرد: نظیر شخصیت این بزرگوار را کمتر می توان یافت.

قربانعلی سعادت گفت: بعد از انقلاب اسلامی حصار امنیتی آذربایجان غربی تنگ شده بود و در سال 58 حزب دموکرات در بلندی های روستای نازلوی ارومیه مستقر شده بودند.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: از آنجایی که در آن دوره ژاندارمری و سپاه پاسدران تازه تشکیل شده بود و درگیر دفاع بودند آنگونه که باید نمی توانستند به مبارزه با ضد انقلاب بپردازند بنابراین خود حجت الاسلام حسنی به سرعت وارد میدان شده و برای ایجاد امنیت مبارزه را دوباره شروع کردند.

سعادت گفت: از خواسته‌های تاریخی ملت آذربایجان ایجاد امنیت در منطقه بود و برای درک این مطلب حتما باید وضعیت ناامنی را در جامعه حس کرد چرا که تصور امنیت ملموس نیست.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: در آن زمان آقای حسنی به عنوان سردمدار مطالبه مردم مبنی بر ایجاد امنیت در منطقه تلاش های بسیاری کردند و زندگی خود را وقف مبارزه و دفاع از خاک وطن و ارزشهای انقلاب کرد.

وی شخصیت حجت الاسلام حسنی را سرمایه ای ارزشمند در آذربایجان خواند و گفت: باید این شخصیت را حفظ کرد چرا که ذخیره ای برای تاریخ است.

سعادت افزود: این مجاهد مبارز علاوه بر جهاد در راه امنیت منطقه تلاش های بسیاری در راه سازندگی نیز کرده اند.

وی تصریح کرد: در دوره ای که عده ای به تخریب شخصیتی ایشان روی آوردند و در واقع سنگر مقدس روحانیت را هدف قرار دادند  اما بازهم این شخصیت بزرگ در مقابل هجمه ها ایستاد و ما موظفیم در همه حال از چنین شخصیتی و از قشر روحانیت پشتیبانی کنیم.

معاون امور راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح امروز نیز در مراسم نکوداشت حجت الاسلام غلامرضا حسنی، مجاهد نستوه ایران اسلامی اظهار داشت: «انقلاب اسلامی انقلاب ارزشهاست» این فرمایش حضرت امام خمینی(ره) است.

سردار مصطفی ایزدی گفت: انقلاب اسلامی با سایر حرکت‌ها و نهضت‌ها تفاوت بنیادین دارد، انقلاب اسلامی انقلاب روحانیت، معناگرایی، حسینی زیستن و چون آن بزرگوار به شهادت رسیدن است.

معاون امور راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: انقلاب اسلامی تفسیر روحانی از جهان دارد و به دنبال آزادی روحانی بشر است هدیه ای است الهی که توسط امام خمینی(ره) و یاران باوفایش به ملت ایران عرضه شد.

وی انقلاب اسلامی را مقدمه انفجارات عظیم در منطقه خواند و گفت: آثار آن دیده می‌شود و بدین منظور شاکر خداوند هستیم.

ایزدی اظهار کرد: در مسیر انقلاب ارزشها روحانیت معظم در عرصه های مختلف و اقصی نقاط ایران اسلامی نقش محوری داشته اند و برای اعتلای اسلام ناب در مقابل اسلام امریکایی خون مطهر خود را نثار کردند و ملت ایران را در مسیری قرار دادند که مسیر عزت و مسیر تعالی و رشد است.

وی گفت: امام می فرمایند «سلام بر حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملی خود را به مرکب خون نوشتند و به منبر وعظ و خطابه شمع حیات خود را گوهر شبچراغی ساختند».

ایزدی بیان کرد: مسیری که انقلاب اسلامی طی کرده است مسیری است که پیامبر (ص) آغاز کرد، روحانیت مجاهد در عرصه های مختلف جامعه ما دارای نقش ارزشمندی است حضور مستقیم در همه زوایای زندگی اجتماعی و فردی ملت ایران نقش مستقیم در بقای مردم و سرزمین و حافظ بی همتا و بی مانند اسلام و مذهب حقه جعفری هستند.

معاون امور راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: به زندگی علمای بزرگ در طول تاریخ توجه شود اولین چیزی که جلب نظر می‌کند مجاهدت و ایثار و وضوح عملی با شهادت است و دوم ارتباط معنوی و اندیشه ای با آحاد ملت و ارتقای انگیزه و بسیج مردم برای اعتلای کلمه لا اله الی الله محمد رسول الله است.

وی افزود: در این مسیر سردار جنگل, شیخ محمد خیابانی، آیت الله شهید نوری، شهیدان سعیدی، غفاری و مطهری و بهشتی و دیگر عزیزان در این عرصه ها خون پاکشان را برای آبیاری درخت اسلام نثار کردند.

سردار ایزدی بیان کرد: یکی از رهپویان صدیق این راه که از ابعاد وجودی مختلفی برخوردار هست شخص آقای حسنی است ابعاد وجود این انسان کم نظیر که می شود وی را سردار ملی یاد کرد برای مردم حتی این استان پوشیده است این روحانی مبارز برای تثبیت انقلاب مبارزه کرد.

وی گفت: بعد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد معرفت وی بوده است ترور چندین باره وی سبب نشد که از مبارزه دلسرد شود چرا که شخصیتی بزرگ داشتند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: پایبندی به اصول و بصیرت این شخصیت سرلوحه است ارادت مخلصانه وی به ولی فقیه نشان دهنده بصیرت این روحانی مبارز است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز در مراسم نکوداشت حجت الاسلام حسنی، مجاهد نستوه ایران اسلامی، اظهار کرد: در جوامع بشری افرادی دارای استعدادهای ویژه‌ای هستند و در تاریخ قله هایی وجود دارد که حاصل استعدادهای همین افراد است.

حجت الاسلام سید رضا تقوی گفت: با رشد و بهره گیری از این استعدادهاست که می تواند در جامعه نقش آفرینی کرد و تحولات بزرگ اجتماعی تا حدود زیادی مدیون این شخصیت هاست.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تصریح کرد: گاهی انسان آنقدر موثر واقع می‌شود که به اندازه یک ملت می توان بر تاثیرگذاری آن اعتراف کرد و بنا به فرموده امام خمینی (ره) شهید بهشتی دارای چنین شخصیتی بود و درباره این شهید فرمودند«بهشتی یک ملت بود برای ملت ما».

تقوی گفت: برای نقش آفرینی نیاز به سرمایه و اعتبار است چرا که هر شخصیتی نمی تواند تحولاتی عظیم در جامعه ایجاد کند، رهبران انقلاب اینگونه اند چنانچه از سرمایه های مهم برخوردار نباشند نمی توانند سلسله جنبان یک حرکت عظیم باشند.

وی اظهار کرد: این مراسم نکوداشت بر اساس یک رهنمود قرآنی تشکیل شده است چرا که قرآن نیز از شخصیت های بزرگ و علمداران بشری تجلیل می‌کند و فلسفه تشکیل این نشست نیز تجلیل از ارزشهایی است که در یک شخص جمع شده اند.

تقوی بیان کرد: غیرت دینی در آقای حسنی جلوه می کند و او با این غیرت دینی از مرزهای اعتقادی و دینی حفاظت کرد.

وی تصریح کرد:  تولی و تبری نیز از ویژگی های بارز آقای حسنی بوده و هست چرا که خطی مستقیم و دقیق انتخاب کرد و هیچ گاه از این خط منحرف نشد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی نیز در این مراسم، با تقدیر از زحمات مجریان و برگزار کنندگان آن گفت: آقای حسنی به دلیل کسالت و شرایط جسمانی که داشتند نتوانستند در این محفل حضور پیدا کنند و من از طرف ایشان از همه علما، مسئولین و مردم که زحمات بسیاری را در برگزاری این مراسم نکوداشت متحمل شده اند قدردانی و تشکر می‌کنم.

حجت الاسلام سید محمد فخری، با اشاره به ویژگی های حجت الاسلام حسنی اظهار کرد: برای مردم استان آشکار و روشن است که ایشان با صداقت، ظرافت روحی و غیرت دینی که دارند برای امنیت منطقه تلاش های بسیاری را انجام داده اند.

فخری افزود: حجت الاسلام حسنی در 34 سال امامت نماز جمعه ارومیه مشغول خدمت علمی و فرهنگی بودند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه روحیه انسان در نتیجه اخلاص ، تلاش و فعالیت روحی و فکری است که وسعت پیدا می کند اظهار کرد: یاد و خاطره و تلاش ها و مجاهدت های حجت الاسلام حسنی هیچگاه از ذهن ها فراموش نمی شود.

در این مراسم علاوه بر برپایی نمایشگاه عکس از مجاهدات حجت الاسلام حسنی، کتاب، سردیس و تمبر یادبود مجاهد نستوه ایران اسلامی رونمایی شد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهداء